Komunikat z rozmów z rządem na temat zmian w Karcie Nauczyciela

16 lipca br. w MEN odbyła się pierwsza tura rozmów trójstronnych z udziałem przedstawicieli kierownictwa resortu edukacji, korporacji samorządowych i związków zawodowych, poświęcona pragmatyce nauczycielskiej określonej w Karcie Nauczyciela.

Podczas rozmów strona samorządowa przedstawiła listę obowiązujących zapisów prawnych dotyczący nauczycieli i propozycje zmian, których należy ich zdaniem dokonać. Nie przedstawili jednak konkretnych propozycji,
a jedynie ogólne hasła, w tym m.in.:

- objęcie Kartą tylko nauczycieli "tablicowych"
- rejestrowanie 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy nauczycieli
- ograniczenie awansu zawodowego do stopnia nauczyciela mianowanego
- zlikwidowanie dodatków uzupełniających
- zlikwidowanie dodatku wiejskiego i mieszkaniowego
- ograniczenia w zakresie udzielania urlopów dla poratowania zdrowia

więcej na stronie ZG ZNP

Koniec złych reform! Teraz! - akcja ZNP

"Cztery ostatnie lata to czas nieustannych reform i zmian w polskiej szkole.Mam na myśli przede wszystkim: nowe podstawy programowe, autorskie programy nauczania, tzw. godziny karciane, reformę szkolnictwa zawodowego, nowe "ramówki", nową pomoc psychologiczno-pedagogiczną, nowe egzaminy i sprawdzian, profilowanie od II klasy liceum.Te zmiany rodzą nie tylko nowe obowiązki po stronie nauczycieli, ale także dodatkową biurokrację, która znacznie obciąża pracowników oświaty" - mówił na konferencji prasowej w Warszawie Prezes ZNP Sławomir Broniarz.

- W ten sposób chcemy wesprzeć nauczycieli, na barki których spadają nowe obowiązki, a którzy są podawani w mediach ciągłej krytyce z powodu rzekomych przywilejów i podwyżek, jakie miały miejsce w ostatnim czasie. To może budzić zawodową frustrację. Chcemy także zaakcentować nasz sprzeciw wobec nieprzemyślanych i pośpiesznie wprowadzanych reform, którym nie towarzyszy pilotaż oraz odpowiednie wsparcie dla nauczycieli - dodawał. - Koniec złych reform! Teraz!

więcej na stronie ZG ZNP

Nauczyciele ze świętokrzyskiego na manifestacji 1 Maja w Warszawie

W Warszawie odbyły się obchody Święta Pracy zorganizowane przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, której celem było wyrażenie sprzeciwu wobec podniesienia wieku emerytalnego, umów śmieciowych oraz bezrobocia.

Obchody rozpoczął wiec przed siedzibą OPZZ przy ulicy Kopernika. Następnie uczestnicy pochodu przeszli Nowym Światem i ulicą Książęcą do parku przy ulicy Rozbrat, gdzie odbył się "Piknik Europejski".

Ulicami stolicy przemaszerowało około 20 tys. osób. Najliczniejszą grupę uczestników stanowili przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego z władzami ZNP na czele. 250 nauczycieli z Okręgu Świętokrzyskiego ZNP manifestowało pod hasłem " Nie dla 67 lat".

Powołanie Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi ZNP

14 marca 2012 roku odbyło się spotkanie pracowników administracji i obsługi członków ZNP. Na zebraniu powołano Oddziałową Sekcję Pracowników Administracji i Obsługi ZNP w Ćmielowie i wybrano zarząd Sekcji w składzie:

1. Mirosława Tracz - Przewodnicząca OSPAiO
2. Małgorzata Pucuła - Wiceprzewodnicząca OSPAiO
3. Anna Adamczyk - Sekretarz OSPAiO

Członkowie zebrania po burzliwej dyskusji zobowiązali nowy Zarząd Sekcji PAIO oraz Zarząd Oddziału ZNP w Ćmielowie do wystąpienia do władz samorządowych o podwyższenie wynagrodzeń dla tej grupy pracowników.

List otwarty do Posłów i Posłanek

24 kwietnia br. ZNP w Liście otwartym przesłanym do Posłów i Posłanek zaapelował o szybkie uchwalenie obywatelskiego projektu zakładającego finansowanie przedszkoli z budżetu państwa "Przedszkole dla każdego dziecka".

czytaj na stronie ZG ZNP