Rozpoczął się Krajowy Zjazd ZNP

Rozpoczął się 40. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP
18 -20 listopada 2010 r.

Jesteście partnerem wymagającym, ale udało się nam kilka rzeczy wspólnie zrobić; to pokazuje, że można dojść do punktu wspólnego
z korzyścią dla wszystkich - powiedział premier Donald Tusk podczas otwarcia
40. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP.
- Moje doświadczenie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego to nie jest doświadczenie łatwe. To, że ono jest przyjemne, bo dało efekty, nie oznacza,
że jesteście państwo - wraz z prezesem swojego związku - łatwym partnerem - mówił premier. - Wręcz przeciwnie - jesteście partnerem nadzwyczaj wymagającym.

40. Zjazd rozpoczął się o godz. 14.00 w czwartek od odsłonięcia Pomnika Ławki Szkolnej oraz tablicy pamiątkowej. Pomnik Ławki Szkolnej - jedyna taka rzeźba w Polsce - zaprasza do wspomnień o nauczycielkach i nauczycielach, o własnych szkolnych latach. Dzięki niemu każdy będzie mógł przysiąść na chwilę, powspominać, zrobić pamiątkowe zdjęcie.

W uroczystym odsłonięciu pomnika i tablicy, które odbyło się przed siedzibą ZG ZNP przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 35 w Warszawie wzięła udział Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
19 listopada udział w Zjeździe potwierdzili wicepremier Waldemar Pawlak, przewodniczący OPZZ Jan Guz, Grzegorz Napieralski (SLD) oraz 30 gości z zagranicy m.in. z Francji, Niemiec, Belgi, Węgier i Rosji. Przyjedzie m.in. Martin Romer, sekretarz generalny ETUCE (Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Oświaty i Nauki). Będzie także specjalny gość z Haiti - St-Cyr Fignole.

20 listopada w Zjeździe udział wezmą minister Michał Boni oraz minister edukacji Katarzyna Hall.

Głównymi tematami 40. Zjazdu będą m.in. finansowanie edukacji, nauki
i szkolnictwa wyższego, wynagrodzenia pracowników oświaty, etyka zawodowa nauczycieli oraz ich status zawodowy, a także kwestie związane z publiczną oświatą samorządową i Kartą Nauczyciela.

W czasie 40. Zjazdu związkowcy podsumują ostatnie cztery lata działalności ZNP, wyznaczą program działania ZNP na kolejną kadencję 2010 r11; 2014, będą dyskutować nad ewentualnymi zmianami w Statucie ZNP, a ostatniego dnia r11;
w sobotę przyjmą uchwały Zjazdu.
(PAP,mk)

/Źródło: ZG ZNP/